زندگی شغلی از کجا شروع میشه؟

زندگی شغلی از کجا شروع میشه؟

افراد زیادی در اطراف ما زندگی می کنند که وقتی باهاشون در رابطه با کار کردن صحبت می کنیم و از آنها راهنمایی می خواهیم، به ما می گویند که ببین به چه کاری علاقه داری و برو به دنبال همان کار؟!

خب سوال اولی که پیش میاد این هستش که من دقیقا چه کاری انجام بدم که به آن علاقه هم داشته باشم؟

پیشنهاد می کنم قبل از ادامه، مقاله چطور استعدادهایمان را کشف کنیم؟ را مطالعه کنید…

در واقع شروع به کار کردن از زمانی آغاز می شود که شروع به جستجوی کار در روزنامه ها یا وبسایت ها و یا شبکه های اجتماعی می کنیم و به آشنایان می سپاریم که به دنبال کار هستیم..

 شاید این کار خیلی ساده به نظر برسد، اما در واقع شروع به کار کردن از همین اقدام های ساده هست که اعتماد به نفس شما را به صورت آهسته افزایش می دهد، ضمن اینکه شما با این جستجو ها با مشاغل و رشته های کاری مختلف آشنا می شوید.

بله می دانم که شما در صورتیکه فارغ التحصیل رشته خاصی باشید و به رشته مورد نظر هم علاقه داشته باشید، دوست دارید که در همان زمینه هم کار کنید، فقط موضوع این هستش که خیلی دیر به فکر کار کردن افتادید! و به دوستانی که این مقاله را مطالعه می کنند که در حال تحصیل در دانشگاه هستند، اکیدا توصیه می کنم که دوره های کارآموزی خودتان را در دوران تحصیل انجام دهید تا پس از آن که فارغ التحصیل شدید با معضلی بنام تجربه کاری مواجه نشید.

من این تجربه را داشتم که بدلیل تلاش در یادگیری و کار کردن خوب ، از کارفرما پس از دوره کارآموزی پیشنهاد کار گرفتم.

چطور کار پیدا کنم وقتی تجربه کاری ندارم؟

خب شما در بین آگهی ها مواردی را پیدا کردید که احساس می کنید که برای شما مناسب است، در مرحله بعد باید با آگهی دهنده از طریقی که به شما اعلام کرده است، تماس بگیرید. البته این گزینه هم وجود دارد که پس از قراردادن رزومه در سایت های کاریابی ، از طرف کارفرما با شما تماس گرفته شود. در رابطه با این موضوع جلو تر صحبت خواهیم کرد.

ممکن هست که آگهی دهنده از شما خواسته باشد که رزومه خودتون را برایش ایمیل کنید!

خب چالشی که بعضی از دوستان با آن در ابتدای کار روبرو می شوند این هست که رزومه چیست؟

می توانید مقاله چطور رزومه بنویسم؟ را مطالعه کنید.

و پیش از آن ، من که ایمیل ندارم؟!

خب الان متوجه شدید که چرا گفتم کار کردن از جستجوی کار شروع می شود! شما در هنگام جستجو هستش که متوجه می شوید که

  1. چطور با شخصی که آگهی داده است تماس بگیرید و اطلاعات اولیه را سوال کنید؟
  2. اگر ایمیل ندارید باید یک ایمیل برای خود بسازید؟
  3. و اگر رزومه ندارید باید یک رزومه برای خود دست و پا کنید؟

شروع می کنیم، تماس اول را بگیرید، و پس از اینکه شخص مقابل جواب داد، با صدای رسا اسم خودتان را بگید و … سلام روز بخیر، من وحید اورعی هستیم و در رابطه با آگهی استخدام تماس گرفتم. با چه کسی می توانم صحبت کنم؟

هنگامی که شما نام خودتان را در تماس اعلام می کنید، شخص پاسخ دهنده خود را موظف به پاسخگویی می کند، این ترفند را در تماس های دیگه هم می توانید بکار بگیرید، امتحان کنید… ضمن اینکه ممکن است شخص پاسخگوی اول همان کسی باشد که باید با او صحبت کنید، پس در تماس اول سعی کنید تاثیر گذار باشید حتی پشت خط تلفن.

پس از اینکه به شخص مربوطه متصل شدید، سوالات خودتان را که از قبل آماده کردید به ترتیب اولویت بپرسید:

امکانش هست در رابطه کار بیشتر توضیح دهید؟

ساعت و روزهای کاری چگونه هست؟

آیا بیمه هم انجام می شود؟

موقعیت محل کار در کجا می باشد؟

حقوق و مزایا به چه شکل می باشد؟

خب عالی بود شما اولین تماس کاری خودتان را برقرار کردید، توجه کنید که این کار به نظر ساده ، در اعتماد به نفس شما تاثیر گذار می باشد و در حین همین تماس ها اطلاعات جالبی از برنامه های کاری مختلف کسب می کنید که میزان توقع شما را نسبت به کار تنظیم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *