استارت آپ چیست؟

startup

استارت آپ (Start-Up) به صورت خلاصه به کسب و کاری گفته می شود که از یک ایده خلاقانه شکل می گیرد و با ارائه روشی نو به دنبال بر طرف کردن یک نیاز در جامعه است، این کسب و کار ریسک بالایی را متحمل می شود چراکه قبلا تجربه نشده است و متغیر هایی که بنیان گذاران آن در ذهن دارند ممکن است در واقعیت به شکل دیگری رخ دهد.

در حال حاضر در ایران اکثر استارت آپ ها در واقع کپی برداری شده از استارت آپ های موفق در خارج از کشور هستند که به شکلی بومی سازی شده اند ، پس تا حدی جای امید به موفقیت دارند. معروفترین آن “اسنپ” است که از استارت آپ قدرتمند “اوبر” کپی برداری شده است.

از مهمترین مشکلاتی که استارت آپ ها با آن روبرو هستند می توان به سرمایه اولیه، نیروی انسانی ماهر اشاره کرد، چرا که در آغاز راه هیچ کس ایده شما را جدی نمی گیرد، چه برسد به سرمایه گذاران. اما خبر خوب این است که طی سال های گذشته شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر وارد کار شده اند و در صورتیکه شما به MVP (کمینه محصول پذیرفتنی) رسیده باشید با شما وارد مذاکره و سرمایه گذاری می شوند.

کمینه محصول پذیرفتنی MVP چیست؟

برای ورود به این حوزه پیشنهاد می کنم تا به موارد زیر توجه کنید تا طعم شیرین شکست را نچشید:

  1. ایده خود را با افرادی که می شناسید به صورت غیر مستقیم مطرح کنید و واکنش آنها را ببینید. چرا گفتم غیر مستقیم! بدلیل اینکه اگر آنها بدانند که شما قصد اجرای آنرا دارید ابتدا به این فکر می کنند که آیا شما توان انجام این ایده را دارید یا نه؟ و به ایده توجه نمی کنند. مثال مطرح کردن غیر مستقیم: ایده شما این است که بستری فراهم کنید تا افراد خریدهای خود را به صورت قسطی و بدون ضمانت انجام دهند! این ایده را اینطور مطرح کنید که ، اگر می شد موبایل اپل رو قسطی می خریدم ولی چک و ضامن نمی خواستند خوب بود ها! نظرت چیه؟
  2. در صورتیکه به جواب های آری بیشتر از جواب های نه رسیدید ، یک قدم به جلو بردارید و طرح خود را بر روی کاغذ بیاورید و طرح خود را به چالش بکشید.
  3. حال از خود بپرسید که چرا افراد مختلف باید به شما پول بدهند و چگونه؟ به این بخش طرح می گویند “پلن درآمدی” که در واقع مهمترین بخش هم هست. چراکه شما قرار است از این طرح پول در بیاورید.
  4. پس از اینکه طرح را آماده کردید و سرمایه اولیه لازم برای اجرای کار را تخمین زدید. دو راه در پیشرو دارید: اول اینکه از منابع مالی خودتان استفاده کنید، که اکثرا این را ترجیح می دهند. دوم اینکه از سرمایه دیگران استفاده کنید که معمولا این مورد را نه خودتان و نه دیگران دوست دارند!
  5.  در این مرحله با توجه به برنامه ریزی کار را شروع کنید و دیگر نگران نباشید. چراکه در دنیای کارآفرینی جایی برای نگرانی نیست و باید دل به دریا زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *