کالاهای تند مصرف (FMCG) کدامند؟

 کالاهای تند مصرف FMCG
کالاهای تند مصرف (FMCG)

کالاهای تند مصرف (FMCG) کدامند؟

کالاهای تند مصرف یا Fast Moving Consumer Goods به اختصار FMCG گروه کالاهایی هستندکه ما هر روز با آنها سر و کار داریم مانند: مواد غذایی ، شوینده ها، لوازم بهداشتی و موارد بسیاری که در سوپر مارکت های محله ها تا فروشگاه های زنجیره در حال عرضه هستند. این محصولات معمولا داری تاریخ انقضاء هستند مانند خوراکی ها و یا بدلیل اینکه شما همیشه به مصرف آنها نیاز دارید مانند لوازم بهداشتی ، همواره باید در دسترس شما باشند.

 1.  این کالاها با سرعت بیشتری نسبت به سایر کالاهای دیگر مصرف می شوند، به طور مثال شما هر ماه به شوینده برای لباس هایتان نیاز دارید ، اما هر ماه نیاز به خرید تلویزیون جدید ندارید.
 2. قیمت فروش این کالاها معمولا پایین است.
 3. حجم فروش این کالاها بالا است.
 4. حاشیه سود این کالاها پایین است.

همانطور که اشاره شد شاخص ترین ویژگی این نوع کالاها سرعت فروش آنها میباشد. برای روشن تر شدن مطلب سه مفهوم بازاریابی یعنی “عمر فروشگاهی محصول” (Shelf life) ، عمر محصول (Product life) و عمر مصرف (Consumption life) را با ذکر یک مثال بیان می کنیم:

یک دی وی دی نمایش خانگی را در نظر بگیرید:

عمر فروشگاهی محصول : یک هفته

عمر محصول : یک سال

عمر مصرف : یک ساعت

همانطور که در مثال مشاهده می کنید محصولات تند مصرف عمر فروشگاهی کمی دارند، پس تمرکز بر فروش سریع این محصولات میباشد.

صنعت محصولات تند مصرف (FMCG) ویژگی های دیگری دارند مانند:

 • صنعت کالاهای تند مصرف با نوآوری و خلاقیت همگام میباشد و همواره ارائه ایده های نو در مدل بازاریابی و فروش ، تبلیغات، بسته بندی محصولات و مدیریت ارتباط با مشتریان می تواند جایگاه مناسبی برای محصولات این صنعت ایجاد نماید.
 • صنعت کالاهای تند مصرف حتی در دوران رکود اقتصادی نیز رونق خود را حفظ می کند و نسبت به گروه کالاهای دیگر سرمایه ای و نیمه سرمایه کمتر متاثر می شود.

معمولا خریداری محصولات تند مصرف وفاداری کمی نسبت به این محصولات دارند، به طور مثال شاید شما علاقمند به مصرف شیر با برند کاله باشید اما هنگامی که به سوپر مارکت یا فروشگاه مراجعه می کنید و مشاهده می کنید که این محصول موجود نمی باشد ، به سرعت برند دیگری را جایگزین می کنید. پس نحوه توزیع این محصولات نیز تاثیر زیادی بر میزان فروش آنها دارد و محصولاتی که دارای شبکه توزیع منظم و سریع میباشند موفق تر خواهند بود.

محصولات تند مصرف با چالش های جدید نیز همراه میباشند:

 • افزایش رفاه اجتماعی : با افزایش رفاه اجتماعی موجب شده است تا خریداران بیشتری به خیل مصرف کنندگان محصولات تند مصرف افزوده شوند.
 • تمرکز بر بهداشت و سلامت عمومی : خریداران کالاهای تند مصرف علاقمند هستند تا کالاهایی را مصرف کنند که کمترین آسیب را به سلامتی آنها بزند و حتی موجب سلامتی بیشتر آنها بشود مانند روغن های نباتی که حاوی ویتامین دی هستند.
 • تغیر استاندارد ها معطوف به سلامت : استاندارد ها نیز برای تولید این محصولات بالاتر رفته است به طور مثال ممنوعیت استفاده از روغن پالم در تولید روغن ها
 • تغییر در قدرت اقتصادی اجتماع : با بالا رفتن قدرت خرید ، مصرف نیز بالا می رود.
 • توسعه ساختارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات (فروش الکترونیکی) : فروش الکترونیکی محصولات کار خریداران را از پیش آسان تر ساخته است و با چند کلیک سفارش خود را درب محل تحویل می گیرند.
 • افزایش بیش از حد طبقه متوسط : با بالا رفتن قدرت اقتصادی خانوار های بیشتری به طبقه متوسط جامعه اضافه شده اند که مصرف کالاهای تند مصرف را افزایش داده اند.
 • تغییر سبک زندگی مردم : امروز مردم با تقلید سبک زندگی طبقه مرفه و یا حتی گروه های مرجع خود تمایل زیادی دارند تا از کالاهایی مصرف کنند که نشانگر سبک زندگی بهتر آنها باشد به طور مثال افراد زیادی تمایل به خرید قهوه پیدا کرده اند تا به شکلی سبک زندگی خود را به دیگران نشان دهند.
 • رشد شهرنشینی : با افزایش شهرنشینی ، افراد از تولید کننده به مصرف کننده تبدیل می شوند.
 • اشتغال زنان: با حضور زنان در جامعه و اشتغال به کار دیگر وقت کافی برای پخت و پز و رسیدگی به امور منزل را ندارند پس نیاز به استفاده از کالاهای تند مصرف افزایش می یابد به طور مثال: تولید محصولات غذایی نیمه آماده با این نیاز هماهنگ شده است.
 • توسعه صنعت بسته بندی : بسته بندی می تواند در عرضه و نگهداری محصولات تند مصرف تاثیرگذار باشد.
 • کم حجم سازی محصولات : تمایل به بسته بندی هایی که فضای کمتری برای نگهداری نیاز داشته باشند و یا با طراحی بسته بندی بتوان راحتر چیدمانشان کرد بیشتر شده است.

این مطلب تکمیل می شود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *