بر استارتاپ ها در سال ۹۶ چه گذشت؟

dot com bubble

شاید اگر سال ۹۶ را نقطه اوج حباب دات کام در ایران بدانیم بیراه نگفته باشیم.

در سال ۹۶ تقریبا هر شخصی که کسب و کاری داشت در کنار فروشگاه فیزیکی خود، فروشگاه اینترنتی و یا فروش اینترنتی از طریق شبکه های اجتماعی را پایه ریزی کرد. شاید همه به یک میزان موفق نبوده اند اما این رویکرد خبر از اقناع و تحول کسب و کار در ایران می دهد، اما هنوز هم کسب و کارهایی هستند که از بستر وجود آمده تنها برای تبلیغات و حفظ ارتباط با مشتریان خود استفاده می کنند و خود به صورت مستقل به فروش اینترنتی رو نیاورده اند.

اگر بخواهیم دسته بندی از کسب و کار های اینترنتی ارائه دهیم، می توانیم آنها را به گروه های زیر تقسیم کنیم:

– کسب و کارهای سنتی که به فروش آنلاین رو آورده اند مانند: فروشگاه های لوازم خانگی، ابزار، صوتی و تصویری و حتی طلافروشی ها

– کسب و کارهای بازاریابی اینترنتی که در بستر اینترنت اتفاق می افتند و دارای فروشگاه فیزیکی نیستند، این دسته به دو شیوه عمده فعالیت می کنند:

  1. E-Commerce : مصداق مشهور این نوع کسب و کار دیجیکالا میباشد که در سال گذشته وارد حوزه دوم یعنی مارکت پلیس شد.
  2. Market Place : مصداق مشهور آن بامیلو میباشد.
  3. start up: نمونه بارز آنها اسنپ میباشد که بازار حمل و نقل را در ایران متحول کرده است و در حال نفوذ به حوزه های دیگر نیز میباشد.

تفاوت ای کامرس و مارکت پلیس در چیست؟

کسب و کارهای نوین که در حوزه استارتاپ ها در حال فعالیت هستند مانند: اسنپ در حوزه حمل و نقل ، چیلیوری در حوزه فروش غذا و تخفیفان در حوزه تخفیف گروهی . این گروه مشتاقان زیادی را به دنبال خود وارد این حوزه کرده است اما اکثر این افراد از شیوه ها و روند کار مطلع نیستند که منجر به شکست آنها می شود.

استارت آپ چیست؟

تا زمانی که ایده را اجرایی نکنید در واقع هیچ کاری نکرده اید. جک کنفیلد

کارشناسان زیادی هستند که معتفد هستند در صورتیکه در سال ۹۷ کار خود را آغاز کنید در سال ۱۴۰۰ شما نیز ممکن است در بین استارتاپ ها موفق قرار داشته باشید. اما این حرف چقدر می تواند صحیح باشد. همانطور که می دانیم تحریم های آمریکا مجددا به کسب و کارهای اینترنتی در ایران لطمه وارد خواهند کرد ضمن اینکه در درون نیز تلاشی برای رشد این کسب و کار ها از سوی سازمان های متولی نشده است.پس آینده استارتاپ ها نیز در هاله ابهام فرو رفته است. پس ۳۶۶ روز توصیه می کند با تحلیلی قوی تر از قبل وارد بازار شوید و با قدرت ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *