چطور رزومه بنویسم؟

چطور رزومه بنویسم؟

رزومه با معادل انگلیسی Resume به معنای خلاصه تجربیات میباشد، ما برای نگارش یک رزومه مناسب باید اطلاعات خود را به بهترین شکل و به صورت اختصار در یک یا دو صفحه به شخص مصاحبه کننده منتقل کنیم، رزومه به مرور زمان تبدیل به شناسنامه شغلی شما خواهد شد.

مطالعه مقاله “زندگی شغلی از کجا شروع میشه” را به کسانی که هنوز وارد دنیای کار نشدند توصیه می کنم.

بخش های یک رزومه عبارتند از:

مشخصات فردی:

 شامل نام و نام خانوداگی، تاریخ تولد، وضعیت تاهل، وضعیت نظام وظیفه، آدرس و تلفن محل زندگی و قراردادن یک عکس پرسنلی ۳ در ۴ می تواند تاثیر بسزایی در انتخاب شما برای مصاحبه داشته باشد.

سوابق کاری:

این بخش از مهترین قسمت های یک رزومه میباشد که برای مصاحبه کننده بسیار مهم میباشد. ممکن است شما تجارب و سوابق متنوع کاری داشته باشید، اما نیازی نیست مواردی را که مرتبط با شغل درخواست شما نیست بیاورید، یا در صورت امکان به طریقی سابقه را با شغل درخواستی پیوند بزنید.

به طور مثال شما برای یک شغل در حوزه مارکتینگ درخواست می دهید، اما تجربه کاری شما در زمینه فروش بوده است، شما می توانید در هنگام نگارش سابقه کار فروش خود از عبارت بازاریابی و فروش استفاده نمایید تا از کلید واژه هایی که برای مصاحبه کننده مهم هستند استفاده کرده باشید.

در این بخش از عبارت های نامفهوم و کلی استفاده نکنید و از نزدیک ترین عبارت ممکن به شغل درخواست استفاده نمایید. توجه کنید که روند شغلی شما باید به شکل پیوسته و از سطوح پایین به بالا باشد، یعنی احتمال اینکه شما پس از فارغ التحصیلی به سمت مدیر مشغول به کار شده باشید خیلی دور از ذهن است ، اما اگر ابتدا کارآموز سپس کارمند، و بعد کارشناس و … شده باشید برای مصاحبه کننده ارزشمند تر می باشد ، زیرا شما از سطوح پایین شغلی را درک کرده و در آن تجربه کسب کرده اید.

سوابق تحصیلی:

در این قسمت از رزومه سوابقه تحصیلی خود را از انتها به ابتدا بنویسید، یعنی اگر کارشناسی ارشد دارید، ابتدا این مدرک را گزارش کنید و بعد کارشناسی و بعد دیپلم، برای مصاحبه کننده معمولا آخرین مدارک تحصیلی شما مهم میباشد.

مهارت ها و دوره های آموزشی:

در این بخش رزومه ، مهارت هایی که آموخته اید چه به شکل تجربی و چه به شکل آموزش رسمی بیاورید، در این قسمت نیز سعی کنید مهارت های مرتبط را ذکر کنید و از آوردن مهارت های جانبی و نامرتبط خود داری کنید. به طور مثال شما در زمینه معماری درخواست شغل داده اید، اما مهارت نوازندگی نیز دارید، این مهارت به رزومه شما کمکی نمی کند و تنها تمرکز مصاحبه کننده را بر هم خواهد زد، پس از آوردن آن خودداری کنید.

در این قسمت در صورتیکه مهارت شما دارای گواهینامه می باشد، ذکر کنید.

مهارت های زبان:

این قسمت می تواند برای درخواست برخی از مشاغل بسیار تاثیر گذار باشد، اینکه شما به جز زبان مادری به زبان های دیگر تسلط یا آشنایی داشته باشید می توان بسیار تاثیر گذار باشد. پس حتما در رزومه خود آنها را معرفی کنید.

توضیحات:

در این قسمت از رزومه می توانید در چند خط مواردی را که امکان ذکر آنها در بخش های قبلی رزومه نبوده است اما تمایل دارید ، مصاحبه کننده از آنها مطلع شود  بیاورید. به طور مثال اینکه فردی با پشتکار و صبور هستید و یا موارد دیگر در یک بند ، در این قسمت پر حرفی نکنید تا تاثیر کلام شما بیشتر شود.  

توصیه ۱ :در نگارش رزومه سعی کنید از خلاقیت خود برای ویرایش و صفحه بندی استفاده کنید و تنها از الگوهای موجود ایده بگیرید و تا جای ممکن از رزومه ساز های سایت های کاریابی برای سازمان هایی که خودتان درخواست ارسال می کنید ، خودداری کنید. دلیل آن هم گم شدن رزومه شما در قالب های تکراری این روزمه ساز ها می باشد.

توصیه۲: در صورتیکه سابقه کاری مرتبط ندارید و یا اصلا سابقه کاری ندارید، موارد کارآموزی خود را ذکر کنید، اگر کارآموزی هم نکرده اید، در بخش توضیحات پایانی از علاقه مندی و توانایی خود در یادگیری جملاتی بنویسید.

امیدوارم مطلب بالا در مورد رزمه برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *