چطور استعدادها یمان را کشف کنیم؟

چطور استعدادها یمان را کشف کنیم؟

همیشه ادارک ما نسبت به خودمان کار پیچیده ای است، مثل زمانیست که سعی می کنیم بینی خود را ببینیم، و اغلب این درک ناقص موجب می شود که مانند فردی نابینا که نمی تواند محیط پیرامونش را ببیند نتوانیم کارهایی را که در آنها عالی هستیم تشخیص دهیم . تشخیص استعداد های طلایی کار دشواری است که اغلب در جاهایی اتفاق می افتد که کمتر انتظار داریم. حتی امکان دارد که ما در کاری که احساس می کنیم خیلی بد عمل می کنیم ، بسیار عالی باشیم! و دلایل خوبی وجود دارد که بخواهیم استعداد هایمان را کشف کنیم ، هرچند برای اینکار کمی تلاش لازم است. و این سوالی است که می خواهیم به آن جواب دهیم: چطور استعدادها یمان را کشف کنیم؟

بخش اول: خود را دریابید.

۱٫ذهنتان را آزاد کنید.

شما مانند فرد نابینایی هستید که واقعا نمی دانید که استعدادهایتان چه چیزهایی است. پس بدون ترس و با ذهنی آزاد به همه موضوعات توجه کنید و آنها را تحلیل کنید. با این پیش فرض های ذهنی مانند اینکه از سن و سال من گذشته که نواختن گیتار را یاد بگیرم و یا رانندگی کردن را یاد بگیرم ، دوری کنید، یا این پیش فرض های ذهنی تنها موجب می شوید که استعداد شما سرکوب شود و به یاد داشته باشید که استعداد ها فراتر از محدودیت هایی مانند نواختن یک ساز یا رقصیدن مانند یک رقاص حرفه ای میباشند. استعدادها در اشکال مختلف خود را نشان می دهند و در مسیر زندگی همواره وجود دارند. به طور مثال اینکه شما می توانید یک کودک را سرگرم کنید استعداد فوق العاده ای میباشد که شاید تا امروز با خود فکر می کردید که کار ساده ای است ، درحالیکه افراد زیادی در اطراف شما هستند که این کار را حتی برای یک دقیقه هم نمی توانند انجام دهند.

۲٫به گذشته خود سر بزنید.

گذشته نقطه شروع خوبی برای یافتن استعداد ها میباشد. کارهایی را که انجام داده اید به خاطر بیاورید. به چیزها و زمان هایی که موجب لذت و دل گرمی شما می شده فکر کنید. به این پرسش ، پاسخ دهید که ” چه کاری را انجام داده ام که به آن افتخار می کنم؟” باز هم یکی از نقاط زمانی مناسب برای اینکار زمان کودکی است. به یاد بیاورید که در زمان کودکی چه کاری را بیشتر از همه انجام می دادید و دوست داشتید؟ برای چه چیزی شهره بودید؟ این سوالات ممکن است عمیق ترین استعداد های شما را فاش کند. سرگرمی هایتان را به خاطر بیاورید که جزئی از شخصیت امروز شماست، آنها در واقع استعداد های پنهانی بودند که شما آنها را نسبت به دیگران به آسانی انجام می دادید.

مورد دیگری که استعداد های شما را کاوش می کند ، چالش هایی بوده است که شما در طول زندگی با آنها برخورد کرده اید. به موقعیت های فکر کنید که در شرایط سختی بودید و باید کاری می کردید. زمانی که فرزند شما دچار حادثه شده بود و یا در معرض خطر قرار داشت ،چه واکنشی از خود بروز داده بودید؟ اگر با حفظ آرامش آن موقعیت را مدیریت کرده اید ، این استعداد پنهان شما بوده است.

آیا برای شما پیش آمده است که در حال انجام کاری باشید و زمان را به کل فراموش کرده باشید؟ آن کار می تواند استعداد شما باشد. به طور مثال شما در حال تعمیر وسیله مورد علاقه خود هستید و زمان را فراموش می کنید. شاید آن کار استعداد شما باشد زیرا شما آنقدر از انجام این کار لذت برده اید که در غرق در افکار خود شده اید و زمان را فراموش کرده اید.

۳٫از چه چیزهایی احساس لذت می کنید.

کارها و چیزهایی که شما را شاد می کند هم می توانند به عنوان استعداد یابی شما مد نظر قرار گیرند. چه چیزهایی هست که شما واقعا عاشق انجام دادن آنها هستید و اطرفیان شما را به خاطر آن تشویق می کنند؟یا حتی برای کمک به آنها از شما درخواست می کنند؟ ممکن هست که شما آنها را به عنوان استعداد قبول نداشته باشید اما احتمالا استعداد شما هستند.

توجه به اینکه درباره چه چیزی حرف می زنید یا گوش می کنید هم می تواند موضوع استعداد شما باشد. زمان هایی هست که شما موضوعی را که برایتان جذاب است دنبال می کنید و یا درباره آن صحبت می کنید. به آنها توجه کنید.

چیزهایی که موجب شادی شما هستند را یادداشت کنید. اینکار به شما کمک می کند تا بفهمید که واقعا از چه کاری لذت می برید و به این بیاندیشید که چرا از این کار خوشحال می شوم؟ برای مثال شاید شما از فوتبال بازی کردن و یا قدم زدن در طبیعت لذت ببرید، دلیل احساس شادی از انجام این کارها می تواند روحیات شما را برای شناسایی استعدادتان راهنمایی کند.

۴٫ کاری را که در آن مهارت دارید ارزیابی کنید.

تفاوت شاخصی بین کاری که شما از آن لذت می برید و کاری که در آن مهارت دارید وجود دارد. ممکن است فکر کنید استعداد شما تنها در کارهایی است که شما عاشق انجام آنها هستید درحالیکه باید بدانید که استعداد ها ممکن است در کارهایی که شما از انجام آنها لذت نمی برید و یا حتی به آنها فکر هم نمی کنید، نهفته باشد!  بنابراین مسئله مهم این است که نگاهی عمیق به آن فعالیت هایی داشته باشید که واقعا در آنها بخوبی عمل می کنید.

برای اینکار به کارهایی که به صورت ذاتی خوب انجام می دهید و یا کارهایی که با آنها درگیر هستید رجوع کنید ، یا به یاد بیاورید که آیا زمانی بوده است که به کسی گفته باشید” این کار فقط از من بر میاد” و یا گفته باشید ” دوست داری بهت کمک کنم…” آیا خودتان را به عنوان شخصی که به دیگران کمک می کند می شناسید؟ این رفتارها نشان می دهد که شما در کاری مهارت دارید و یا درباره انجام آن چیزهایی می دانید.

۵٫به زمان هایی که موفق بوده اید فکر کنید.

به گذشته نگاهی بیاندازید و زمان هایی را به خاطر بیاورید که واقعا احساس موفقیت داشته اید، زمان هایی که احساس می کرده اید برای موفقیت هایتان به صورت پیاپی به خود افتخار می کرده اید. آنها نشانه هایی از استعداد های شما هستند. برای مثال: شاید زمانی به مادرتان کمک کرده اید که آشپزخانه را مرتب و سازماندهی کند و کمک کرده اید تا در محل کارتان ، کارها به شکلی منظم در حال انجام باشند. پس سازماندهی کردن استعداد مفیدی هست که در وجود شما می باشد.

۶٫داستان زندگی خود را بنویسید.

این تمرین به شما در آشکارسازی استعدادهای فعلی و استعدادهایی که باید بر روی آنها سرمایه گذاری کنید، کمک می رساند. مانند یک کودک شروع به نوشتن کنید و بنویسید که قبل و بعد از مدرسه دوست دارید چه کاری انجام دهید، موضوعات مورد علاقه شما چه هستند؟ بنویسید که در حال حاضر در کجای زندگی قرار دارید. و حالا درباره آینده بنویسید و اینکه می خواهید در کجا باشید. و اینکه دوست دارید مردم در زمان خاکسپاری شما ، درباره شما چه بگویند؟

بنویسید که با فرض اینکه پول به میزان کافی دارید ، زمانتان را صرف چه کاری می کردید. با این روش شما موانع ذهنی مانند پول را از سر راه برمی دارید و می توانید استعداد ها و علایق خود را بهتر بشناسید و همچنین آشکار می شود که به واقع از زندگی چه می خواهید.

۷٫از دیگران بپرسید.

اطرافیان به راحتی به شما می گویند که در چه کاری خوب هستید. معمولا اطرافیان مشتاق هستند که به شما درباره نقاط قوت شما بگویند. و توجه کنید که این نظرات باید از طرف کسانی باشد که واقعا شما را می شناسند. آنها شما را از جوانب مختلف دیده اند و ممکن است شما را از خودتان بیشتر بشناسند.

بخش دوم: تجربیات زندگی

۱٫برای کارهای جدید وقت بگذارید.

شما نیاز به زمان دارید تا استعدادهایتان را کشف کنید. اگر تمام روزتان را در اتوبوس هستید تا به دانشگاه یا محل کارتان بروید و یا تمام وقت مشغول انجام کارهای روزمره خانه هستید و تمام آخر هفته را در مهمانی می گذرانید، پس زمان کمی دارید تا استعداد هایتان را کشف کنید. استعداد ها اغلب در میان فعالیت های روزمره قرار دارند اما بدلیل اینکه ما وقتی برای آشکارسازی آنها نداریم ، پس آنها را بدست نمی آوریم.

کاری که باید انجام دهید این است که یک برنامه بر اساس اولویت ها بنویسید و فعالیت های غیر ضروری را حذف کنید تا زمان لازم برای تجربه های جدید را بدست بیاورید.

۲٫برای خودتان زمان بگذارید.

درست است که اطرافیان می توانند به شما در پیدا کردن استعدادهایتان کمک کنند اما شما هم باید برای شناخت خود زمانی را اختصاص دهید. شناخت خود نیاز به اندیشه عمیق دارد و اگر شما زمان زیادی را برای کارهای سرگرم کننده دیگر مانند تماشا کردن فیلم می گذارید ، قطعا زمانی برای اینکار نخواهید داشت. چند روزی را در سکوت به خود اختصاص دهید و به انجام فعالیت های جدید سپری کنید.

۳٫بر مهارت های فعلی خود سرمایه گذاری کنید.

شما احتمالا از قبل مهارتهایی دارید پس هر مهارتی که دارید می تواند یکی از استعداد های شما باشد، بنابراین زمانی را به توسعه و رشد این مهارت ها اختصاص دهید و آنها را ارتقاء دهید. برای مثال: ممکن است شما در طراحی داخلی بسیار خوب باشید و اتاق خودتان را هم بسیار زیبا طراحی کرده باشید، حال باید سعی کنید این مهارت را به یک استعداد تمام عیار تبدیل کنید. پس در رابطه با آن مطالعه کنید، از نرم افزار های طراحی داخلی استفاده کنید و با سرمایه گذاری بر این مهارت آن را به یک استعداد بزرگ تبدیل کنید.

۴٫کارهایی را امتحان کنید که قبلا آنها را انجام نداده اید.

معمولا افراد به خود می گویند که قادر به انجام کاری نیستند در حالی که آنرا تا به حال امتحان نکرده اند. پس برای اینکه بفهمیم که توانایی انجام کاری را داریم یا نه باید از محدوده آسایش خود بیرون بیاییم. شاید به خود بگویید که به قدر کافی باهوش و خوب نیستید! و اغلب به خود می گویید که ” من برای اینکار ساخته نشدم.” اما باید این شانس را به زندگی بدهید تا شما را متعجب کند. شما بیش از آن چیزی که روی خود حساب می کنید، غیرقابل باور و جذاب هستید. خطر کنید و کاری را امتحان کنید که قبلا به هیچ وجه آنرا انجام نداده اید. برای مثال: صخره نوردی یا غواصی را امتحان کنید، یک کتاب بنویسید، یک کسب و کار راه بیاندازید.

ایده دیگر این است که کاری را امتحان کنید که قبلا تجربه کرده اید. برای مثال: شما تجربه بازی کردن و سرگرم کردن کودکان را داشته اید، با توجه به این تجربه احتمالا شما طبیعت سرگرم کننده ای دارید ، شاید بتوانید در یک مهد کودک فعالیت تازه ای را آغاز کنید.

۵٫در دوره های آموزشی که علاقه دارید شرکت کنید.

اگر موضوعی وجود دارد که به آن علاقمند هستید و تمایل دارید آنرا به عنوان یک استعداد پرورش دهید می توانید در دوره های آموزشی لازم شرکت کنید و اطلاعات بیشتری بدست آورید ضمن اینکه بفهمید تجربه دیگران نسبت یه این موضوع چگونه بوده است. همچنین مهارت های پایه ای لازم را برای ارتقاء استعداد خود بدست می آورید.

۶٫با سفر کردن تجربیات خود را زیاد کنید.

مسافرت یکی از موثرترین راه های بدست آوردن تجربه میباشد. سفر شما را به چالش می کشد و با درس هایی که به شما می آموزد موجب شناخت بیشتر شما از خودتان می شود. به یاد داشته باشید که نباید فقط پا در مسیر های راحت بگذارید و یا با کشتی کروز سفر کنید، به جاهایی بروید که قبلا نرفته اید و راه های متفاوت را امتحان کنید و خود را به دست تجربه ها بسپارید. در این مسیر شما با چالش هایی روبرو می شوید که هم می توانید آنها را حذف کنید و هم اینکه با آنها خوشحال باشید.

سفر کردن شاید به نظر گران باشد اما این بسته به این است که کجا، چه زمان بروید و چه کاری انجام دهید؟ پس سفر تجربه خیلی گرانی هم نیست. شما می توانید سفر های نزدیک به محل سکونت خود را امتحان کنید. برای مثال اگر در تهران زندگی می کنید، می توانید به طالقان بروید و یا مسافرتی را با کوله پشتی و با هزینه کم شروع کنید.

۷٫به سمت چالش ها بروید.

زمانی که شما گرفتار می شوید یا زمانی که در محیط راحت همیشگی خود فاصله می گیرید، همان موقعی است که بیشترین شناخت را از خود بدست می آورید. هنگامی که خود را برای روبرو نشدن با چالش ها خاموش کرده اید یا به خانه چسبیده اید و پا را فراتر از آن نمی گذارید، در واقع شانس درخشش را از خود گرفته اید. اجازه بدهید تا چالش ها اتفاق بیوفتد و با مشکلات روبرو شوید و بر آنها پیروز شوید.

برای مثال: مادر بزرگ شما بیمار شده است و به کمک شما نیاز دارد. سعی کنید به او رسیدگی کنید، شما تجربه مراقبت و ارتباط با فردی را که از شما سالخورده تر میباشد پیدا می کنید.

۸٫داوطلبانه آماده تغییر در نگرشتان باشید.

در زندگی واقعی راه آسان این است که چشم هایمان را بر اتفاق های اطرافمان ببندیم. هنگامی که شما به دیگران به روش های ویژه و تاثیر گذار کمک می کنید، احساس خوبی نسبت به خود پیدا می کنید و اولویت هایتان تغییر می کند. ممکن است این شانس را داشته باشید که استعداد خود را در این مسیر بیابید و یا حتی استعدادی را در درون خود بوجود بیاورید.

برای مثال: طبیعت نزدیک به محل زندگی شما اغلب نیاز به افراد داوطلب برای پاک سازی محیط، حرص گیاهان و یا راه اندازی زمین بازی دارند. شما می توانید داوطلب شوید و برای کمک وارد شوید.

امیداوارم خواندن این مقاله به شما در پیدا کردن استعدادهایتان کمکی هرچند کوچک کرده باشد.

One thought on “چطور استعدادها یمان را کشف کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *