گزارش الکامپ ۹۷

elecomp

 

 تاریخ برگزاری: ۶ تا ۹ امرداد ۹۷

۲۴ امین الکامپ در سال ۹۷ طبق روال سال های گذشته در ۱۴ سالن با موضوعات زیر برگزار گردید:

سالنزمینه فعالیت
5یو پی اس، باطری، پارک های علم و فناوری و نرم افزار
6نرم افزار و سخت افزار شبکه و امنیت شبکه
7نرم افزار و سخت افزار شبکه و امنیت شبکه
8-9الکام استارز
10-11الکام استارز و الکام گیمز
27الکام استارز و الکام ترندز
31نرم افزار و تجارت الکترونیک
38سخت افزار و پرداخت الکترونیک – اپراتور های تلفن همراه
38Bنرم افزار، سخت افزار و تجارت الکترونیک
40نرم افزار و تجارت الکترونیک
41دولت الکترونیک
44نرم افزار و تجارت الکترونیک – اپراتور های تلفن همراه

طبق روال سوء مدیریت های همیشگی در ابتدای ورود به نمایشگاه با توجه به اینکه در سایت الکامپ اعلام شده بود که در صورت ثبت نام اینترنتی و همراه داشتن پرینت یا تصویر کارت ثبت نامی نیازی به پرداخت ورودیه نیست ، اما در هنگام حضور برگه های بازدید کنندگان را قبول نداشتند!

علی رغم وجود ایده های نو در نمایشگاه امسال به نظر می رسد حضور استارتاپ ها در نمایشگاه روال منطقی تر از قبل را دنبال کرده است ، بدین معنی که با اضافه کردن بخش های تعاملی و مشاوره ای الکام ترندز و الکام تاکز ، با واقعیت های  موجود حوزه کسب و کار سازگاری بیشتری داشته است. و حتی استارت اپ های موفقی چون ترب، پونیشا ، ادپرتال با وجود درآمد مناسب در غرفه های معمولی مستقر شده بودند. حتی بزرگترین شرکت استارت اپی کشور یعنی اسنپ اصلا دارای غرفه نبود و بر خلاف سال گذشته که تبلیغات وسیعی انجام داده بود، امسال حتی حضور هم نداشت!

اپراتور های همراه اول و ایرانسل طبق روال سالهای گذشته بسیار پرقدرت حضور داشتند. غرفه های دولت الکترونیک نیز از شرایط مناسبی برخوردار بود.

امسال یک از بخش های فعال و پرطرفدار سمینار های برگزار شده در بخش ELECOM TALKS بود که مباحث مختلف حوزه های فناوری اطاعات توسط متخصصین به صورت تعاملی مورد بحث قرار می گرفت. از مباحثی که در هنگام حضور در نمایشگاه در حال برگزاری بود موضوع جذاب “رمز ارزها” مانند: بیت کوین  و اتریوم بود که آینده نقل و انتقالات پول را دگرگون خواهد ساخت و حاکمیت کشورها و مرزهای جغرافیایی را تغییر خواهد داد.

بخش دیگر ELECOM TRENDS بود که متخصصین حوزه به صورت سمینار آنرا در زمان حدود ۱ ساعت ارائه می کردند که در واقع از شرکت کنندگان در نمایشگاه بودند و به شکلی محصول خود را تبلیغ می کردند. از مباحث جالبی که در حال ارائه بود موضوع زلزله و رک های سرور ها بود که با توجه به قرارگیری ایران در زلزله خیزترین نقشه لرزه نگاری جهان تا به امروز به آن توجهی نشده است.

در این حوزه بحث مورد نظر ایمن سازی رک های نگهدارنده سرور ها میباشد که در آن به جای بستن رک ها به زمین و انتقال لرزه ها به هارد ها و آسیب بیشتر آنها، با استفاده از روش های مختلف از آسیب های احتمالی را که منجربه هزینه های زیادی خواهد شد، جلوگیری نمود.

بخش دیگر استارتاپ هایی بوند که پس از پرزنت طرح خود داوری می شدند و راهنمایی هایی را از داوران حاضر برای ادامه راه دریافت می کردند.

از استارت اپ هایی که جذابیت داشتند می توان به نانووا ( اسپری نانوی ضد کثیفی خودور) و بیدود (استارتاپ دوچرخه سواری تحت اپلیکیشن) اشاره کرد که بسیار کاربردی و جالب بودند.

 • نمونه ایده های بازاریابی و فروش در نمایشگاه:
 1. برند “نسکافه” با در نظر گرفتن یک فضای ۲۰۰ متری و قراردادن میز و صندلی مشغول ارائه رایگان یک لیوان نسکافه رایگان به شرکت کنندگان بود و هدف تبلیغاتی خود را برای فروش بیشتر مهیا می کرد.
 2. ارائه دهندگان نرم افزارهای آموزشی مانند “KINGبا هدف فروش در نمایشگاه حاضر شده بودند.
 3. ارائه دهندگان اپ های پرداخت مانند “پات” با شیوه حضور بازاریابان خود در غرفه های مختلف نمایشگاه و ثبت نام افراد و پیشنهاد نصب اپلیکیشن پات آنها را برای پذیرایی به غرفه خود دعوت می کردند.
 4. اپراتورهای تلفن همراه مثل همیشه پیشنهادهای فروش با تخفیف های ویژه داشتند.
 5. شرکت های دیگری برای جذب جمعیت به طراحی بازی پرداخته بودند که ایده خوبی برای ایجاد ازدحام در غرفه میباشد.
 6. از شیوه های دیگر دریافت نام و شماره تماس بازدیدکنندگان برای شرکت در قرعه کشی بود که با کمترین تلاش ممکن شخص اطلاعات لازم را جمع آوری می کرد.
 7. استارت اپ نانووا نیز با قرار دادن یک خودرو و تست اسپری نانو در مقابل بازدیدکنندگان، بر روی خودرو فروش خوبی را برای محصول در نمایشگاه رغم زده بود.

نتیجه پایانی:

 • شاید شما ایده ای تکراری داشته باشید اما با ارائه ای متفاوت می توانید جذابیت ایجاد کنید.
 • شاید شما ایده ای خوب داشته باشید اما با نیروی انسانی آماتور بتوانید آنرا به بهترین شکل ممکن از بین ببرید، متاسفانه در نمایشگاه از این قبیل غرفه ها را کم نمی بینیم که افرادی که در غرفه حضور دارند حتی ارتباط چشمی نیز با بازدید کنندگان برقرار نمی کنند.
 • شاید شما غرفه های جزیره ای بزرگ داشته باشید اما بازدید کنندگان برای فهمیدن اینکه شما چه کاری انجام می دهید مجبور باشند از شما سوال کنند که شما چه خدمتی ارائه می کنید؟!
 • شاید شما هدایایی تهیه کرده اید که بازدیدکنندگان حتی نمی دانند چطور از آن استفاده کنند.

 در آخر باید به این نکته توجه داشت که شرکت در نمایشگاه همواره باید با استراتژی همراه باشد بدین معنی که بتوان به اهداف مورد نظر دست یافت. شرکت کنندگانی در نمایشگاه برنده خواهند بود که بتوانند خود را معرفی کنند، هزینه های خود را با فروش در نمایشگاه بدست آورند و هم اطلاعات بازدیدکنندگان را برای فروش های بعدی بدست آورند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *