تفاوت ای کامرس و مارکت پلیس در چیست؟

تفاوت ای کامرس و مارکت پلیس در چیست؟

تعاریف

 • مدل کسب و کار  E-Commerce

در مدل کسب و کار E-Commerce محصول در انبار ذخیره شده است و یا دسترسی ویژه ای جهت تامین محصول وجود دارد که در بستر اینترنت و به واسطه ابزار های مختلف فروش اینترنتی مانند: فروشگاه اینترنتی و یا شبکه های اجتماعی به فروش می رسد.

 • مدل کسب و کار Market Place

در مدل کسب و کار Market Place محصولی ذخیره و انبار نمی شود و تنها در بستر اینترنت یک بازار مجازی بوجود می آید که خریدار و فروشنده در آن به مبادله می پردازند.

 • تفاوت این کامرس و مارکت پلیس در چیست؟

 واسطه : در ای کامرس بر اساس مزیت مالکیت محصول و یا دسترسی ویژه به آن می توانید محصول را بدون واسطه عرضه کنید.

در مارکت پلیس خریدار و فروشنده در بستر پلتفرم کالا را مبادله می کنند و بین خریدار و فروشنده پلتفرم مارکت پلیس به عنوان  واسطه قرار می گیرد.

 اطلاعات : در ای کامرس اطلاعات مشتریان که از مهمترین اطلاعات هر کسب و کار محسوب می گردد در اختیار شماست اما در مارکت پلیس این اطلاعات در اختیار پلتفرم واسطه است و فروشنده به این اطلاعات دسترسی ندارد تا در مراحل بعد بتواند فروش خود را برنامه ریزی کند.

 هزینه: در هر دو پلتفرم هزینه های معمول مانند: حقوق نیروی انسانی، نگهداری و بروزرسانی پلتفرم های فروشگاهی وجود دارد اما هزینه های تبلیغات در مارکت پلیس بسیار بیشتر می باشد زیرا مارکت پلیس باید از این طریق فروشندگان را متقاعد سازد که محصول خود را در پلتفرم او به نمایش بگذارند. از طرفی شما در ای کامرس محصولی برای ارائه دارید که در مارکت پلیس اینگونه نیست و تنها واسطه گری می کنید.

 یک فروشگاه اینترنتی با مدل مارکت پلیس می تواند ای کامرس محسوب شود، اما عکس این قضیه الزاما درست نیست. یعنی هر مدل ای کامرسی نمی تواند مارکت پلیس باشد.

 • مزایای مارکت پلیس

کاربران مارکت پلیس ها به دو گروه تقسیم می شوند: فروشندگان و خریداران که برای هر دو گروه مزایایی دارد که به مواردی از آنها اشاره می کنیم.

 – فروشندگان

 • ورود آسان تر به دنیای تجارت الکترونیک
 • فروش بیشتر و در نتیجه سود بیشتر
 • عدم نیاز به اخذ مجوز ها
 • عدم نیاز به دانش فنی
 • عدم نیاز به هاست و دامین اختصاصی
 • امکان فروش کالا به کل کشور
 • کاهش و حتی حذف هزینه های تبلیغات و بازاریابی
 • – خریداران
 • مقایسه کالاهای مختلف
 • امکان انتخاب از بین تعداد بسیار زیادی از کالاها
 • شناخت فروشندگان و کالاها قبل از خرید با توجه به نظر خریداران قبلی
 • امکان مقایسه قیمت یک کالا در بین چندین فروشنده
 • خرید با اطمینان به علت وجود سیستم حل اختلاف مارکت پلیس
 • معایب مارکت پلیس:

 – فروشندگان

 • عدم دسترسی به اطلاعات مشتریان
 • عدم توان در حداکثر سازی حاشیه سود بدلیل حضور در بازار رقابتی
 • تعلق بخشی از حاشیه سود به مارکت پلیس به عنوان هزینه بازاریابی که در محصولات متفاوت متغیر است.
 • کلیه ریسک ها در قرارداد مارکت پلیس ها بر عهده فروشنده میباشد. 
 • – خریداران
 • عدم احراز کیفیت برخی از اجناس
 • مدت زمان مرجوع زیاد محصول و عودت وجه

موضوعاتی مانند لجستیک کالا در مارکت پلیس بسیار اهمیت دارد و در ای کامرس موضوع حائز اهمیت زنجیره تامین کالا می باشد.

 ۱۱ تفاوت بین فروشگاه های اینترنتی با مدل کسب و کار Market place و E-Commere  

۱٫نیاز به سرمایه گذاری کمتر

 در شرکت های E-Commerce برای شروعی قوی به سرمایه و پول بسیار زیادی نیاز است.  نحوه خرج این سرمایه و نوع کالایی هایی که در ابتدای این نوع کسب و کارها خریداری میشود همواره یکی از دغدغه های اصلی سرمایه گذاران و فعالان در فروشگاه های اینترنتی E-Commerce است. اما در مدل فروش Marketplace  استراتژی فعالان این حوزه به کلی تفاوت دارد. در این نوع کسب و کار آنلاین، شرکت خود اقدام به خرید حجم زیادی کالا نمی کند. بلکه با تامین کنندگان و وارد کنندگان مختلف قرار داد بسته و کالاهایی که این افراد عرضه می کنند را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. در کسب و کارهای   Marketplace اگرچه میزان ریسک مالی بسیار کمتر است، اما راه اندازی و هماهنگی تامین کنندگان با این سبک بسیار کار دشواری بوده و به بستری قدرتمند نیاز دارد. در واقع هزینه های راه اندازی فروشگاه های E-Commerce و Marketplace تقریبا یکسان هستند، اما Marketplace بستر قابل اطمینان تر و با حاشیه امنیت بیشتری را ارائه میدهد.

۲٫ تعداد کالاهای بیشتر

در فروشگاه های آنلاین Marketplace عموما تعداد و تنوع کالا ها به مراتب بیشتر از فروشگاه های E-Commerce بوده و احتمال یافتن کالایی که مشتریان به دنبال آن ها هستند به مراتب افزایش خواهد یافت. در فروشگاه های Marketplace نگرانی خرید کالا و احتمال به فروش نرفتن آن ها نیز از بین خواهد رفت. علاوه بر این ممکن است کالایی واحد را چندین تامین کننده ارائه دهند که در این شرایط بازار رقابتی تری به وجود خواهد آمد و در نتیجه مشتری کالای مورد نظر خود را با پایین ترین قیمت ممکن خریداری خواهد کرد

۳٫ ریسک کمتر

در کسب و کار به سبک Marketplace دیگر سرمایه گذاران نگران از بین رفتن سرمایه خود نخواهند بود. این شیوه توجیه پذیری اقتصادی بیشتری داشته و در بازارهای رقابتی کنونی به مراتب از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است. در آن سو کسب و کارهای E-Commerce خطر زیادی را متحمل میشوند. خرید زیاد یک محصول، ریسک به فروش نرفتن آن محصول را به دنبال دارد. اگرچه قیمت تمام شده محصول خریداری شده شاید کمتر به نظر برسد اما در نهایت با در نظر گرفتن هزینه های انبار داری و احتمال به فروش نرفتن محصول هزینه تمام شده برای فروشگاه اینترنتی تفاوتی نخواهد داشت. طبیعی است که در صورت به فروش نرفتن یک محصول شرکت مجبور است آن کالا را با تخفیفی غیر قابل توجیه و زیر قیمت تمام شده عرضه کند تا از ضررهای بیشتر جلوگیری شود.

۴٫ روابط دو جانبه

در کسب و کارهای بزرگ هدف شرکت ها تنها فروش بالای یک یا چند محصول نیست بلکه اصلی ترین هدف آن ها فروش مداوم محصولات متعدد با درصد سود پایین می باشد. بنابراین مهترین اصل در کسب و کارهای Marketplace جلب اعتماد مشتری برای خریدهای مجدد خواهد بود. این درحالی است که در کسب و کارهای E-Commerce هدف اصلی فعالان فروش با درصد سود بالاست چرا که آن ها مالک اصلی محصولات و موجودی های شرکت هستند و سود بالاتر به طور مستقیم بر روی درآمد شرکت تاثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این در کسب و کارهای Marketplace شرکت زمان بیشتری را صرف مشتری مداری خواهد کرد. زیرا در این مدل کسب و کارها شرکت Marketplace در واقع یک واسطه بوده و تنها رابطه ای پویا بین تامین کننده و مشتری را فراهم میکند.

 ۵٫ بازاریابی دقیق تر

زمانی که فروشگاه اینترنتی Marketplace توانست تعداد مشخص و قابل قبولی کالا را از طریق تامین کنندگان به مشتریان خود عرضه کند، آن زمان تمرکز شرکت بر روی موتورهای جستجو و SEO شرکت معطوف خواهد شد. در این مرحله است که شرکت ها به استخدام متخصصان سئو و همچنین کارشناسان تحلیل شبکه های اجتماعی (SMO) روی خواهند آورد. در این مرحله کسب و کار Marketplace این توانایی را بدست خواهد آورد که دسته بندی محصولات خود را محدودتر و مشتریان را در خریدی آسان و دقیق تر کمک کند. در واقع در این مرحله مسیری مشخص و هموار را برای مشتریان مختلف فراهم میشود تا بازدید آن ها از سایت در کمترین زمان ممکن به خرید کالا ی مورد نظر منجر شود.

 

۶٫ گردش مالی بیشتر

در فروشگاه های آنلاینی که رویکرد E-Commerce را در پیش گرفتند میزان گردش مالی به مراتب کمتر بوده و حجم بسیاری از سرمایه در داخل انبارهای شرکت خوابیده است که این موضوع هیچ توجیه اقتصادی ندارد. اما در کسب و کارهای Marketplace میزان گردش مالی به مراتب بیشتر بوده و چرخه سوددهی فروشگاه آنلاین را قوت می بخشد. بنابراین سرمایه ای که این نوع فروشگاه ها می توانند صرف رشد کسب و کار خود کنند به مراتب بیشتر خواهد بود. در نتیجه رشد بیشتری را در مدت زمان کوتاه تری از این کسب و کارها خواهیم دید.


۷٫ خرید آسان

در فروشگاه ها آنلاینی که رویکرد Marketplace را انتخاب میکنند، تامین کنندگان متعددی لیست کالاهای خود را عرضه خواهند کرد. اما در نهایت در فضای فروشگاه آنلاین لیستی واحد و دسته بندی مشخصی را مشاهده خواهیم کرد که ممکن است صدها تامین کننده مختلف در تشکیل آن نقش داشته باشند. بنابراین فروشگاه هیچ محدودیتی در رابطه با میزان موجودی نداشته و ممکن است یک کالای واحد را چندین تامین کننده نیز عرضه کنند. در نتیجه کاربران جستجوی سریع و راحت تری را در این قبیل وب سایت ها خواهند داشت که  احتمال انجام فرآیند خرید به مراتب بیشتر خواهد شد.

 ۸٫ تحلیل فروش

در فروشگاه های Marketplace با توجه به دسترسی به گزارشات تحلیلی فروش محصولات مختلف امکان تحلیل داده ها، میزان فروش و سود دهی به مراتب آسان تر و دقیق تر خواهد بود. زیرا میزان موجودی، قیمت و میزان فروش محصولات همگی تحت نظر فروشگاه اینترنتی بوده و با در اختیار داشتن این داده ها تحلیل آن ها و در نتیجه سیاست گذاری به مراتب آسان تر خواهد بود.  بدین ترتیب کارشناسان فروشگاه اینترنتی Marketplace به راحتی می توانند پر فروش ترین محصول و برترین تامین کنندگان در هر بخش را شناسایی کنند. بنابراین نیاز بازار به راحتی شناسایی شده و در آینده سرمایه گذاری بیشتری را بر روی این محصولات پرفروش صورت خواهد گرفت. اما در فروشگاه های E-Commerce  فروشگاه تنها بر محصولات عرضه شده خود احاطه دارد و بر اساس تحلیل اطلاعات فروش آنها سیاست گذاری خواهد کرد که به مراتب از داده های بدست آمده در مدل Market Place کمتر می باشد.

 ۹٫ استراتژی فروش

استراتژی فروش در فروشگاه های Marketplace ، حجم فروش بیشتر با درصد سود کمتر است. اما سیاست فروش در فروشگاه های آنلاین E-Commerce بر اساس خرید محصول و فروش با بیشترین سود ممکن است، که در مواردی که مالک انحصاری آن محصول باشند ،در نتیجه کالا را با قیمتی به مراتب بیشتر از چیزی که خریداری کرده اند به فروش می رسانند و این موضوع مزیت نسبی خوبی برای آنها ایجاد می نماید.

 ۱۰٫ مدل فروش

اغلب کالا و خدماتی که فروشگاه های آنلاین E-Commerce ارائه میدهند  را می توان در بازار نیز یافت. اما مدل فروش در کسب و کارهای Marketplace بدین شکل است که با در اختیار قراردادن امکانات بیشتر جهت تجزیه و تحلیل محصولات و با ایجاد فضای نقد بی طرفانه به کمک خریدار می آید تا بهترین انتخاب را انجام دهد.

 ۱۱٫ زنجیره تامین

در مدل فروش آنلاین Market Place  در صورتیکه تامین کنندگان به موقع و به صورت صحیح کالا را به بخش توزیع نرسانند، به شدت می تواند به شخصیت برند صدمه وارد کند اما در مدل E-Commerce بدلیل وجود انبار و دسترسی سریع به کالا این مورد کمتر به وجود می آید.

معروفترین مارکت پلیس های جهانی Amazon, ebay و در ایران Digikala و Bamilo  می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *