CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟

CMS در واقع همان کنترل پنلی است که شما با در اختیار قرار گرفتن آن می توانید تغییراتی به صورت سفارشی تحت قالب اولیه انجام دهید. به طور مثال: هنگامی که شما ورد پرس را برروی سرور هاست خود نصب می کنید در واقع CMS ورد پرس را نصب کرده اید. حال می توانید با اضافه کردن امکانات دیگر به این سیستم مدیریت محتوا بسته به فعالیت خود سفارشی سازی انجام دهید.

موضوعی که گاها به صورت اشتباه برداشت می شود این است که CMS ها را با زبان های برنامه نویسی اشتباه می گیرند.

درباره زبان های برنامه نویسی اینجا بیشتر بخوانید.

انواع CMS ها کدامند؟

سیستم های مدیریت محتوای زیادی در دنیا توسعه داده شده است که در اینجا ما به مشهورترین ها اشاره می کنیم.

 1. WordPress
 2. Joomla
 3. Drupal
 4. Magento
 5. Blogger
 6. Shopify
 7. TYPO3
 8. Bitrix
 9. PrestaShop
 10. Squarespace
 11. Adobe Dreamweaver
 12. OpenCart
 13. Frontpage
 14. Wix
 15. DataLife Engine
 16. vBulletin

برای شناسایی CMS سایت های گوناگون می توانید از سایت www.whatcms.org  استفاده کنید.

حتما الان دارید به این فکر می کنید که چرا CMS سایت هایی مثل دیجیکالا و بامیلو در فهرست بالا نیست و قابل شناسایی نیز نمی باشد. همانطور که گفته شد CMS ها پلترفرم هایی هستند که توسط یک یا چند گروه توسط زبان های برنامه نویسی توسعه یافته اند، حال در صورتیکه شما بخواهید یک CMS را برای خودتان طراحی کنید این امکان وجود دارد اما قطعات نیاز به زمان و نیروهای توانمندی در حوزه برنامه نویسی خواهید داشت که بتوانند این موضوع را پیشتیبانی کنند.

اما سوال مهمی که مطرح می شود این است که چه CMS ی برای چه کاری مناسب است؟

در صورتیکه قصد دارید یک وبسایت وبلاگی داشته باشید و در آن بیشتر به معرفی کسب و کار خود می پردازید به شما WordPress را پیشنهاد می کنیم که در حال حاضر قویترین CMS بلاگی در دنیا با بیشترین نصب و توسعه دهنده می باشد. اما اگر قصد دارید یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید و در حوزه فروش کالا و خدمات خود اقدام کنید از CMS هایی مانند Shopify, Opencart,PrestaShop, Magento استفاده کنید که در این زمینه به صورت تخصصی توسعه یافته اند و از منابع سرور به صورت منطقی استفاده می کنند.  التبه WordPress با استفاده از افزونه woocommerce قابلیت فروشگاهی خواهد داشت اما بدلیل استفاده زیاد از منابع سرور توصیه نمی شود. CMS های دیگری که به آنها اشاره نشد بدلیل دسترسی کمتر در ایران می باشد وگرنه هرکدام به صورت جداگانه می توانند قابلیت های زیادی را داشته باشند.

 

One thought on “CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *