۸ قدم آسان برای ایجاد مزیت رقابتی پایدار در تجارت الکترونیک

competative-advantages

چطور می توان در تجارت الکترونیک مزیت رقابتی پایدار ایجاد کرد؟

برنامه ریزی یک کسب و کار آنلاین می تواند یک امر ساده باشد اما یافتن راه های ایجاد مزیت رقابتی پایدار برای آن ساده نمی باشد.تجارت در وب در صورتیکه شما دانش و مهارت لازم برای تثبیت آنرا نداشته باشید می تواند بیهوده باشد و ایجاد مزیت پایدار در تجارت آنرا دشوارتر نیز می کند.پس شما باید در هر قدم از تجارت آنلاین با رقبای سرسختی روبرو شوید و استفاده از زمان می تواند یک ابزار استراتژیک باشد در صورتیکه که شما از آن بهره ببرید.

۸ قدم آسان برای ایجاد مزیت رقابتی پایدار در تجارت الکترونیک

اولین و مهمترین قدمی که شما می توانید برای ایجاد قویترین مزیت رقابتی خود بردارید و باید قبل از اقدام توجه نمایید این است که پیش از اینکه در بازاریابی آنلاین غوطه ور شوید به صورت جدی مطالعه و تحقیق کنید. معایب و مزایا را بسنجید و کسب و کار خود را برنامه ریزی کنید. تحلیل بازار به شما کمک خواهد کرد تا کالا یا خدماتی را که وابسته به تجارت شما می باشد و بازگشت سرمایتان را تضمین می کنند ، بیابید. تجارت شما نیاز به اقداماتی دارد که باید انجام شود.

سوال: آیا کسب و کار شما موارد زیر را برآورده می سازد؟

 1. شناسایی دامنه های منحصربفرد

در رابطه با بازار هدف و رقابت در صنعت تحقیقی جامع انجام دهید. بدین معنی که کالا یا خدماتی را بیابید که دارای تقاضای زیاد اما عرضه کم باشند یعنی چیزی که هنوز در بازار آنلاین اجرا نشده است. خاص بودن همیشه برنده است. شما می توانید به راحتی اولین باشید زیرا هنوز کسی کالا یا خدمات شما را ارائه نمی کند.

 1. ارزش ها را بیابید

کالا یا خدماتی که دارای ارزش مصرفی بالایی دارند می توانند سود زیادی به همراه داشته باشند حتی اگر در یک مکان عادی در بازار وب اتفاق بیافتد. شما مجبور هستید تا ارزش بیشتر از جنبه های تجارت خود را نسبت به رقبا ارائه دهید.

 1. کسب و کار بدون جایگزین

اگر تجارت شما این مزیت را دارد که قابل جایگزینی نمی باشد، شما می توانید در تجارت آنلاین موفق باشید. این در ارتباط با تجارتی با رقابت پایین که پتانسیل رشد زیادی خواهد داشت صدق می کند.

 1. کسب و کار مفید

قضاوت کنید که آیا تجارت شما گنجایش دارد تا برای مصرف کنندگان مفید باشد. اگر بله پس شما می توانید وارد رقابت برای رشد کسب و کار خود شوید.

 1. استراتژی قیمت

کاهش هزینه ( در مقایسه با قیمت صنعتی) همواره قابل توجه است. مصرف کنندگان به صورت طبیعی تمایل دارند چیزهایی را بخرند که دارای قیمت رقابتی  باشند.

 1. همگامی با روند وب

به تغییرات سریع دورنمای وب توجه کنید. شما باید قالب کسب و کار خود را با روند تغییرات همگام سازید. برای مثال مصرف کنندگان طراحی تعاملی را بیشتر ترجیح می دهند. پس تنها می توانید اینترنت را به خدمت بگیرید تا سیگنال های بازاریابی صحیح را برای مخاطبین هدف ارسال نمایید.

 1. ارتباطات بلند مدت ایجاد نمایید

با یک شریک بزرگ آنلاین ارتباط بگیرید یا از یک گروه مرجع  تاییدیه بگیرید و یا از تبلیغات تلویزیونی بهره ببرید. این موارد می تواند در بلند مدت برای شما مزیت پایدار رقابتی ایجاد نماید.

 1. حفظ مالکیت معنوی

شرکت ها می توانند با بدست آوردن ماکیت معنوی در قالب برند، ثبت اختراع، نام تجاری و کپی رایت ایجاد مزیت رقابتی نمایند.

 پیشنهاد هایی جهت ایجاد مزیت رقابتی پایدار آسان

 • حضور به عنوان رهبر جامعه هدف در بازار بکر(Niche Market)
 • ایجاد ارتباط بلند مدت با مشتری
 • استفاده از پلتفرم کاربر پسند جهت فروش آنلاین
 • ایجاد و نگهداری فعال از کالا و خدمات و افزایش آنها

شما باید اجرایی به مراتب بهتر از رقبایتان داشته باشید و اطمینان حاصل نمایید که به راحتی کپی نمی شوید و یا دور زده نمی شوید. جهت این موضوع شما نیاز به برنامه استراتژیک بازاریابی و تحقیقات گسترده دارید.  علاوه بر تجزیه و تحلیل رقابت؛ دانش گسترده در رابطه با ارتباط و حفظ مشتری جهت به حداکثر رساندن سود کسب و کارمورد نیاز می باشد. برای دست یافتن به ذهن مشتری علاوه بر راه های سنتی باید از پتانسیل رسانه اجتماعی نیز بهره گرفت.

در انتظار نظرات ارزشمند شما هستیم… 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *