۱۰ گام موثر برای مدیریت پول

۱۰ گام موثر برای مدیریت پول

بزرگترین مشکل اکثر آدم های فقیر نداشتن درآمد نیست ، عدم مدیریت هزینه ها میباشد. در واقع آنها نحوه مدیریت پول را یاد نگرفته اند. هنگامی که شما نتوانید هزینه های خود را به درستی تشخیص و به درآمد خود تخصیص دهید دچار مشکل می شوید و این همان زمانی است که شروع به غر زدن می کنید و ده ها دلیل می آورید که خود را راضی کنید.

البته بزرگترین مشکل قطعا اصلی ترین نیست. چراکه اصلی ترین مشکل بی پولی نداشتن درآمد میباشد. پس خواندن این مقاله مناسب کسانی هست که درآمد کافی برای گذران زندگی خود دارند اما در انتها همواره با کسری بودجه روبرو می شوند.

گام اول: بودجه نویسی

بودجه را در یک تعریف ساده می توان ” بیان برنامه ها به زبان ارقام دانست”. با اینکار ما یه گام عملی به سمت واقعیتی که در آن هستیم و قرار خواهیم گرفت برداشته ایم. با بودجه به روشنی هزینه های پیش رو ، درآمدها، بدهی ها و هر آنچکه بر برنامه مالی ما تاثیر خواهد گذاشت را خواهیم دید و منابع تامین آن را نیز روشن تر در دید خود قرار خواهیم داد. با اینکار اولین گام را در مدیریت پول برداشته ایم و از آرامش ذهنی لازم برای گام های بعدی برخوردار می شویم.

گام دوم: شناسایی هزینه ها

فکر می کنید چه تعداد از اطرافیان شما  از مدیریت پول آگاهی دارند و یا می دانند که میزان هزینه های آنها در یک ماه چقدر میباشد؟ اگر فکر می کنید که آنها این را می دانند کافیست که از آنها بپرسید! اما من به شما با اطمینان می گویم که تقریبا اکثر افراد نمی دانند. راه حل آن این است که برای یک ماه جزء به جزء هزینه های خود را اعم از سوپرمارکت، رستوران، میوه و سبزیجات، کرایه ماشین ، بنزین و … همه را یادداشت کنید. حواستان باشد که معمولا هزینه هایی که به صورت نقدی پرداخت می شود بیشتر احتمال فراموشی دارد زیرا مانند استفاده از کارت بانکی رسیدی برای شما باقی نمی گذارد. پس دو راه را پیشنهاد می کنم ، اول اینکه تلاش کنید بیشتر هزینه ها را با کارت بانکی پرداخت کنید و دوم اینکه مبلغ پول نقدی را که به همراه دارید در یادداشت خود بنویسید تا در صورتیکه همه را خرج کردید و نمی دانستید که مقادیری را برای چه هزینه کرده اید ، حداقل کل مبلغ را که هزینه کرده اید بدانید.

نکته ای که در این بین وجود دارد این است که ما معمولا هزینه هایی مانند شرکت در یک کلاس آموزشی را در یک ماه پرداخت می کنیم ولی ممکن است به مدت بیش از یک ماه از این کلاس استفاده می کنیم. بنابراین می توانیم هزینه هایی با این شکل را در مدت زمان آن تقسیم کنیم و به حساب و کتابمان اضافه نماییم تا هزینه های یک ماه را به صورت غیر واقعی بالا نبرده باشیم.

نکته دیگر اینکه ما هزینه ها را معمولا به دو نوع هزینه های ثابت (هزینه هایی که به صورت ثابت باید بپردازیم مانند اجاره بها ) و هزینه های متغیر (هزینه هایی که به متغیر دیگری مثل میزان مصرف وابسته است مانند قبض برق) تقسیم می کنیم. که باید توجه کنیم که هزینه های متغیر را نیز همانطور که در نکته قبل اشاره شد باید در مدت زمان آن سرشکن کنیم.

گام سوم: شناسایی درآمدها

حالا از اطرافیان خود بپرسید که میزان درآمد ماهیانه آنها چقدر است؟ با اطمینان به شما  می گویم که آنها نمی دانند! اما این بار نه به این دلیل که واقعا نمی دانند به این علت که نمی خواهند به شما بگویند! پس تفاوت اصلی میان هزینه و درآمد در ذهن افراد این موضوع میباشد که آنها هزینه هایشان را معمولا نمی دانند اما درآمدشان را می دانند.

حال هزینه های را از درآمد کم می کنیم و به دو رقم منفی و مثبت زیر می رسیم:

عدد منفی: که نشان می دهد شما بیش از درآمدتان خرج کرده اید! (حتما دارید فکر می کنید که چطور می توان بیش از درآمد هزینه کرد؟ سوال خوبیست می توانید درباره آن بیشتر فکر کنید.)

کاری که باید انجام دهید چیست؟ باید هزینه های خود را تا به رسید به صفر کاهش دهید.

عدد مثبت: نشان می دهد که شما کمتر از درآمدتان هزینه کرده اید. بسیار عالی شما دارید با مدیریت پول بیشتر به سود خود عمل می کنید.

کاری که باید انجام دهید چیست؟ مبلغ اضافه را در جهت کاهش بدهی های خود مصرف کنید و یا آنرا پس انداز کنید. (بهترین راه پس انداز چیست؟)

گام چهارم: بدهی ها را یک کاسه کنید.

هیچ کس علاقه ای به داشتن بدهی ندارد و اکثر افرادی هم که در مدیریت پول نیاز به کمک دارند در واقع به کمک نیاز دارند تا از شر بدهی های خود خلاص شوند. پس اولین کاری که باید انجام دهیم این است که این بدهی ها را تسویه کنیم. برای اینکار اگر کارت اعتباری ، وام یا هر بدهی دیگری دارید، تلاش کنید که آنها را یک کاسه کنید و در قالب یک صورتحساب و با کمترین نرخ بهره آنها را برگردانید. حال در صورتیکه تنها یک بدهی دارید و در پرداخت بدهی با توجه به بودجه تحت فشار هستید، سعی کنید حداقل مقدار ممکن را در اسرع وقت پرداخت کنید و به محض اینکه این امکان را داشتید پرداخت بعدی را نیز در سریعترین زمان ممکن انجام دهید. این کار را تا تسویه حساب کامل انجام دهید.

گام پنجم: هزینه های غیر ضروری را کاهش دهید یا حذف کنید.

شما ممکن است یکی از طرفداران کافه ویونا باشید و هر روز یک فنجان قهوه با قیمت ۱۲۰۰۰ تومان هزینه کنید.این مبلغ در پایان سال به حدود ۴،۳۸۰،۰۰۰ تومان می رسد! حال تصور کنید که آیا با حذف این قهوه مشکلی در زندگی شما ایجاد می شود یا خیر؟ هزینه های زیاد دیگری مانند: حق عضویت باشگاه ورزشی که معمولا به آن نمی روید، حق عضویت در وبسایت هایی که به آنها سر نمی زنید و موارد دیگر که شما می توانید آنها را با این مقیاس که آیا بدون آنها هم می توانم زندگی کنم یا خیر؟ کاهش دهید و یا حذف کنید. به یاد داشته باشید که ما در تلاش هستیم که نحوه صحیح هزینه کردن پولمان را یاد بگیریم و نمی خواهیم زندگی را به خود سخت کنیم.

گام ششم: یک صندوق پس انداز اورژانس داشته باشید.

صندوق اورژانس بخش مهمی از برنامه مالی سلامت محور شما و بخشی از برنامه مدیریت پول میباشد. به این صندوق جز در موارد ضروری مراجعه نکنید و آنرا برای زمانی بگذارید که ممکن است دوره ای بیکار شوید و یا هزینه های غیرمترقبه مانند تصادف خودرو برای شما رخ دهد.

گام هفتم: ۱۰ تا ۱۵ درصد از درآمدتان را برای بازنشستگی پس انداز کنید.

بله ممکن است شما دارای بیمه تامین اجتماعی ، بیمه عمر و بیمه های دیگر باشید و یا هیچ کدام را نداشته باشید و بگویید خب برای بازنشستگی زمان زیادی مانده است، اما اگر در فکر این هستید که این دوران را در جزایر قناری بگذرانید و آفتاب بگیرید بهتر است که از حالا شروع به پس انداز کنید تا در سال های طلایی بازنشستگی از آن لذت ببرید. برای اینکار بهتر است که یک هدف مالی قرار دهید که به شما نشان دهد که پس از بازنشستگی چه مبلغی برای چه سطح از زندگی خواهید داشت.

گام هشتم: گزارش های اعتباریتان را بازنگری کنید.

این گزارش ها که در واقع گزارش های مدیریت پول نیز می باشند به این دلیل مهم هستند که به شما یادآوری می کنند که در چه شرایطی هستید و نحوه مدیریت درآمد و هزینه را بدرستی انجام می دهید یا نه. این گزارش ممکن است با درصدی خطا همراه باشد که طبیعی میباشد اما به هر حال شما باید آنرا مد نظر داشته باشید تا به طور مثال به جای مدیریت بدهی ها ، آنها را از یک حساب به حساب دیگر انتقال نداده باشید.

گام نهم:  از برنامه ها و اپلیکیشن های مدیریت پول استفاده کنید.

بهتر است ماشین حساب خوب خود را کنار بگذارید و میدان را برای استفاده از برنامه های کاربردی کامپیوتر یا موبایل خود خالی کنید. برنامه های زیادی هستند که به آسانی شما را در این راه کمک می کنند و دیگر نیازی به حساب و کتاب های پیچیده نخواهید داشت زیرا این برنامه ها هر لحظه تراز مالی شما را به شما گوشزد می کنند. با استفاده از این برنامه ها قطعا سریع تر و مطمئن تر می توانید برای برنامه های خود تصمیم گیری نمایید.

گام دهم: منابع مدیریت پول را دنبال کنید.

دانش قدرت است. همه افرادی که از لحاظ مالی موفق هستند ، زمانی از جایی که ما هستیم شروع کرده اند و تنها با پشتکار به یادگیری پرداخته اند و اشتیاق خود را به حرفه ای بودن خود متصل کرده اند. هنگامی که با این افراد معاشرت می کنید ممکن است به مواردی اشاره کنند که شما از قبل می دانید اما در این بین کلید هایی است که در صورت دقت توجه می توانید آنها را بدست آورید. در این بین تلاش کنید در کنار افرادی قرار بگیرید که اصول مالی آنها با منطق شما نزدیک باشد ، زیرا شما قرار نیست از هر راهی به پول برسید. شاید شما فرد با تجربه بعدی باشید که روزی افراد زیادی مشتاق شنیدن تجربه ها و روش های شما باشند. هیچ چیز غیر ممکن نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *