کسب و کار خانگی چیست؟

هنگامی که ما فعالیت خود جهت کسب درآمد را با استفاده از امکانات اولیه خود در خانه به راه می اندازیم ، ما یک کسب و کار خانگی راه اندازی کرده ایم. این نوع کسب و کار هم در ایران و هم در جهان دارای سابقه طولانی می باشد.

در سامانه حمایت از کسب و کار خانگی وزارت رفاه تعریف کسب و کار خانگی به شرح ذیل آمده است:

مشاغل یا کسب و کار خانگی: آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضا خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیرد و منجر به تولید خدمت و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می گردد. شاغلین کسب و کار مذکور برای کسب منافع به صورت های ذیل فعالیت می نمایند:
۱-    انجام فعالیت به صورت کارمزدی برای کارفرمای خارج از محیط مسکونی
۲-    انجام فعالیت مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه و محصول به خارج از محیط مسکونی
۳-    انجام فعالیت به صورت تعاونی ،اتحادیه و یا مشارکت با بنگاه های بالا دستی تامین کننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجیحا به صورت کسب و کار خوشه ای

مفهوم مورد اول بدین شکل است که به طور مثال یک شخص که دارای کارگاه تولید لباس می باشد ، بخشی از دوخت لباس ها را به خانواده ها واگذار می کند و با توجه به تعداد کارهای تحویل شده به آنها مزد پرداخت می کند که با این روش هر چه خانواده ساعات بیشتری برای تولید محصولات بگذارد ، دریافتی بیشتری خواهد داشت، این نوع از کسب و کار خانگی مرسوم ترین نوع آن میباشد.

مورد دوم مانند تولید ترشیجات و مرباجات میباشد که افراد به صورت مستقل آنرا تولید و به بازار عرضه می کنند. که مسئله اصلی آنها در این روش کانال فروش میباشد که البته پس از مدتی تلاش به ثمر خواهد نشست.

مصداق مورد آخر در واقع فروش محصولات تامین کنندگان در خانه و به شبکه اطرافیان میباشد که شبیه به کارکرد شرکت های شبکه ای می باشد. 

حال با توجه به شرایط و امکانات هر خانواده ای می تواند انتخاب کند که در کجای این زنجیره قرار گیرد و کسب درآمد کند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت https://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir/ مراجعه کنید و کسب و کار خودتان را در خانه به راه بیاندازید.

موفق و شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *